🚒🔥 26/2022 – Požár v Národním parku České Švýcarsko

V neděli 24.7. v ranních hodinách byl ohlášen požár lesního porostu v okolí Pravčické brány ve Hřensku. V tu dobu ještě nikdo netušil, jak rozsáhlému požáru budou hasiči (a samozřejmě nejen oni) v následujících dnech čelit. Během několika hodin se požár začal nekontrolovatelně šířit a hasiči napříč krajem se ho snažili dostat pod kontrolu. Silný vítr a extrémní sucho však bylo proti a v noci z pondělí na úterý se jednotky musely dočasně stáhnout i z obce Mezná, kterou v tu dobu bránili všemi dostupnými prostředky. Bohužel se všechny domy nepodařilo ochránit. Postupně byly na místo povolány dobrovolné i profesionální jednotky z celé ČR. Zasažená plocha byla určena na 1060 Ha a požár tak byl kvalifikován jako největší požár v historii ČR.

Naše jednotka byla  povolána ve čtvrtek 28.7. ve 21:45. Ještě jsme ani nedojeli na místo určení a už jsme cestou mezi Hřenskem a Mezní loukou zasahovali u 4 případů, kde došlo k plamennému hoření porostu a křoví. Přes noc jsme pak byli určeni jako záloha pro případ nečekaného rozšíření požáru. Následující den naše jednotka zajišťovala kyvadlovou dopravu vody a druhá část jednotky pak prováděla hasební práce a vyhledávání skrytých ohnisek pomocí termokamery v okolí hotelu Zámeček, který se podařilo před požárem ochránit. V nočních hodinách se pak po střídání ostatními jednotkami vrátila zpět na základnu.

Následující výjezd do Hřenska byl 31.7., kdy jsme po celý den byli určeni na doplňování nádrží, které využívaly vrtulníky pro plnění bambivaků. Na noc jsme se prostřídali s dalšími členy jednotky a po domluvě s velitelem sektoru jsme byli opět určeni jako záloha v týlovém prostoru. Po ranním střídání členů naší jednotky byli hasiči vysláni na kyvadlovou dopravu vody do obce Mezná, kde nejprve strojník prováděl kyvadlovou dopravu a následně byla naše cisterna určena jako přečerpávací stanoviště. Po ukončení prací byla jednotka na noc opět ponechána v týlovém prostoru jako záloha. Ráno odjela zpět na základnu.

Do Hřenska jsme se vrátili v úterý večer, kde jsme byli určeni na čerpací stanoviště nad Hřenskem. Zde jsme pomocí přenosných čerpadel Tohatsu, plovoucího čerpadla a naší Scanie doplňovali vodu do cisteren. Tuto práci jsme měli až do pátečního rána. Během čerpání se na místě protočily stovky cisteren a hasiči si téměř neodpočinuli. Poté byla naše jednotka vyslána do obce Mezná, kde hasiči opět prováděli hasební práce a vyhledávání skrytých ohnisek pomocí termokamery.

Naše jednotka tak strávila u zásahu (přepočteno na osoby) celkem 533 hodin, s technikou najezdila necelých 2000km a celkem se z jednotky vystřídalo 10 hasičů.

Publikováno v 2022