Výjezdová jednotka (JSDH)

technika JSDH Košťany (červen 2020)

 

Výjezdová jednotka SDH Košťany je organizační složkou města. Je připravena zasahovat u různých typů zásahů a je předurčena na ochranu obyvatelstva. Jednotka je zařazena do kategorie JPO III/1 s oblastní působností v katastru města Košťany a obce Újezdeček. Dále pak podle poplachového plánu kraje vyjíždí k různým událostem v okrese i mimo svou oblast působnosti. V případě rozsáhlejších požárů a událostí pak zasahuje na žádost krajského operačního střediska i mimo okres – např. požár chemičky v Litvínově, požár skládky Celio v Litvínově nebo požár skládky SONO v Želechovicích (okr. Litoměřice). V současné době je jednotka tvořena 12ti osobami a disponuje technikou CAS 20 Scania,  CAS 32 T148 (není na foto), DA L1Z Ford Tranzit, DA L1Z Renault Master a člun Boat 007 D420 (foto zprava). Další vybavení je přívěsný vozík Agados a lodní přívěs, na kterém je stabilně uložený člun (viz foto). 

Technika JSDH za poslední roky prošla výrazným omlazením. Prvním novým vozidlem se po dlouhých letech stal Renault Master, který byl zakoupen z financí města Košťany v roce 2017. Následně došlo k úpravě vnitřních prostor firmou Moto Truck a vozidlo pak bylo v červnu 2018 zařazeno do výjezdu.

Dalším novým vozidlem pak byla v roce 2019 nová cisterna, a to Scania P440, která byla městu předána koncem dubna od firmy THT Polička. Toto vozidlo nahradilo Tatru 815, která byla následně prodána do obce Háj u Duchcova. Scania byla hrazena z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů, Ústeckým krajem a městem Košťany.

Zbrusu novým vozidlem se hasiči můžou pyšnit od června 2020, kdy do zbrojnice dorazil dopravní automobil Ford Tranzit, který dodala firma Auto Vesta Corson. Toto vozidlo bylo hrazeno z dotačního programu Ministerstva pro místní rozvoj a městem Košťany.

Poslední vozidlo  – Tatra 148 – bylo zakoupeno v říjnu 2020. Vozidlo je určeno především pro lesní požáry a na požáry, kde je potřeba více vody. V posledních letech došlo k navýšení počtu lesních požárů a Tatra je nesrovnatelným pomocníkem v terénu i v množství vody (6.600l) oproti nové Scanii (4.000l). 

Dalším vybavením jednotky je například člun Boat 007 D420, který byl pořízen z dotací Ústeckého kraje. Město pak zakoupilo vybavení ke člunu (podval, vesty, přilby, lodní motor a další vybavení k záchraně osob z vodní hladiny a pracích na vodě).

A jak vlastně funguje svolání hasičů a jejich výjezd?

V první řadě je potřeba si uvědomit, že jsme hasiči DOBROVOLNÍ – tudíž nesedíme 24 hodin denně v hasičárně, abychom čekali na vyhlášení poplachu (od toho máme hasiče profesionální (HZS), kteří jsou připraveni vyjet do 2 minut ze své stanice).

V případě vyhlášení poplachu jednotce jsou 2 způsoby tohoto vyhlášení, které jsou ale ve většině případech spuštěny současně. Jeden z nich je klasická siréna, druhý pak volání na mobilní telefon každého hasiče. Jakmile nám je vyhlášen poplach, hasiči ukončí svojí činnost (ať už jsou doma, na zahradě nebo dělají jakoukoliv práci doma nebo někde mimo bydliště) a vyráží do hasičárny. Po příjezdu se hasiči převléknou, otevřou vrata od garáže, vyjedou s technikou určenou pro výjezd, zavřou vrata a vyrážejí k dané události. Od vyhlášení poplachu pak mají hasiči 10 minut na to, aby s danou technikou vyjeli (jak bylo uvedeno výše, HZS má 2 minuty na výjezd – proto se někdy stává, že dobrovolní hasiči přijedou na místo současně s HZS nebo o něco později).